Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Donna buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount she pays.

Respuesta :

aldarwish
aldarwish aldarwish
  • 01-06-2021

Answer:

Donna will have to pay $12.60 for the roast

Step-by-step explanation:

I found this by doing 5.6 × 2.25 and that equals 12.6

pls mark me brainliest

Answer Link
blg92 blg92
  • 01-06-2021
5.6 x 2.25 = $12.60 is the amount she pays
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME! I NEED THIS QUICKLY! Its relating to analog and digital waves
For the data shown in the scatter plot, which is the best estimate of r?
Luis goes 4 laps every day to the athletics track and the track measures 800 meters how many km he runs in five days.​
Is it impossible to increase the cost of an item by less than 1%
has anyone on here just recently got into a figth with their boy friend? if so, let me know what you did to deal with the heart break.
oranges cost $3.42 for 9 pounds at this rate how much would 12 pounds cost ?
Find the values of x and y in the diagram below. (4x-7) 86° (7y-1)⁰ (9x + 4)
PSYCHOLOGY For this assignment, you are tasked with finding, taking, and posting a photo in your environment (inside or outside) that best reflects the informat
9x-12=5x-4 pls help
find a, b and c. don’t be slow. show the equation and answer for all pls (: