jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

What is the true solution to 3 l n 2 + l n 8 = 2 l n (4 x)
4. Which activity belongs in a group of activities bats do in the morning? fly 6 hunt © sleep
In order to be considered a civilization, a society must:OA. rely on hunting and gathering for food.OB. break up large cities into smaller villages.Oc. have a w
6. What is a joint? What are three examples of joints?
Quiero saber el volumen de 2000ml 1l​
What is the definition of muscular endurance?
What is the evidence that Wegener used to support continental drift.
Della lives in a city where she pays federal and local taxes on her income. On her last paycheck, 31% of her income was taken out for federal taxes, and then 11
At the end of meiosis 1, how many chromosomes are in each cell?
which number is composite to 19, 61, 35, 59, 83