awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

help pls :( i will help you
what kind of vitamin is dangerous when you take too much
To solve this equation for x, we must get x by itself. How would we do this? X + 4 = 7 A. Add 4 to both sides. B.Subtract 4 from both sides.
The majority of the people in Chile are Roman Catholic. They enjoy playing sports, especially soccer. The largest meal of the day is traditionally eaten in the
the sum of three consecutive natural numbers is 1146, find the numbers.the three numbers in increasing order are ______ , _____, and ________
The square root of 7^16 is equal to 7^n for some positive integer n. Find n.
Find the critical t-value that corresponds to % confidence. Assume degrees of freedom
solve this system of equations using substitution, show your work (ANSWER QUICK PLEASE)
Molly is painting a model house and needs to know how much paint she will need. She knows the surface area of the prism is 216 square inches and the surface are
Simply the expression 3(2y - 8) - 2y(5-y)