tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
How far away is Canopus in kilometres?
Convert 79 oz to _____ g Round answer to the nearest whole gram.
which number is 100 less than 61 tens?
Show that 9x^2-17x-85=0 give you solutions to 3 correct significant figures There are two possible answers for x
Before the Civil War, the cotton plantations of the ___ South depended on British textile companies for their markets.A.antebellumB.anteriorC.avant-garde
What type of reaction occurs when you strike a match?
Which sentence correctly forms the plural of the letter c?   A.How many c's are in accordion?   B.How many cs'
What is the Difference between Research and Investigation???
Why does 2 pi divided by 1/3 equal 6 pi?