Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

where would a pronunciation guide for a word be most likely to be found
A person should be careful not to close _______ eyes while driving A. There. B. The. C. His or her. D. Their
how do you find the diameter of a circle please explain
which of the following was not a reason that Portuguese sailors set up Ports along the African coast?A.) to secure locations that could be used as trade postsB.
relationships among people are a. usually simple and easy to understand. b. one of two types—social or working. c. something that must be maintained to stay hea
9,25,49,81,121what it the pattern
Asif is saving for a toy that costs £16. He saves 80p a week. How many weeks does need to save.
If RS + ST = RT, then RS = ?
9(8d-5)+13=12d-2 find a solution for d
What is the adjective that desribes language in this sentence? the main language in china is chinese.