Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

write 0.73 as a percentage
A cylinder has a radius of 7 cm and a height of 12 cm. Calculate its surface area. Give your answer to the nearest hundredth of a square centimetre. Show your w
Betty (mass 40 kg), standing on slippery ice, catches her leaping dog (mass 15 kg) moving horizontally at 3 m/s. what speed to they move after she catches her d
What are some advantages that comedy has for dealing with serious issues like racism? What are some disadvantages?
5 in Find the perimeter. 10 in P = [?] in
12. a) If the sum of two numbers is 10 and the b) A number is greater than another number by 3. If their sum is 33, find the numbers. c) A number is less than a
It's OK to access BCA Web while Epic is available. a.True b.False
Add Suffixes to these words. bright,dark,great,develop,introduce,ready,advertise,trouble,create,immediate,quarrel,invite,thougthful,truthful,mystery,judge,coura
Why might government based on military power often be considered weak?
Write a short note on the silappadikaram.​