vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

slope=4; y-intercept =-5
Select all that apply
who is this and what show does she play in?
Find the greatest common factor. 6x^2 30x^2
What is the molarity of a solution containing 12.0 g of NaOH in 250.0 mL of solution?
Please help me please help ASAP this is really really important
Becky wants to eat 1/4 of a small pumpkin pie. which if the following statements are correct? select all that apply a) If she cuts the pie into 8 pieces of the
Carmen buys 4 daisies and some roses to make a flower arrangement. The number of daisies is 1/3 of the number of roses that she buys. How many roses does she bu
1, 2, or 3...help please
What does Newton's first law of inertia tell you about the difference between motion in a straight line and motion along a curve.​