cxgjxxgch cxgjxxgch
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent the situation

Respuesta :

yeagin2000 yeagin2000
  • 04-01-2016
a=apples
b=bananas

a+b=10
a*0.95+b*1.10=9.95
Answer Link

Otras preguntas

a box of powdered laundry detergent contains 5.2 ounces of detergent. it takes 0.7 ounce of detergent to clean a load of laundry. how many full loads can be cle
How did the spread of Luther's ideas affect European politics?
The electrons generated from the Krebs cycle are transferred to ____________ and then are _______________.
What is the blank? Blank+(-6)+(-3)=-17
Which of the following would a local Government address? Coining Money New Post Office Theft from a store Changing marriage laws
Why did White Settlers believe they could buy land from American Indians?
On Florida's beaches, what plant plays a vital role in the development of sand dunes? sea grapes beach sunflower sea oats saw palmetto
how is temperature related to mechanical weathering
European civilization was formed by Germanic peoples, the Christian church, and the ...
which of the following can have a quaternary structure? A) fatty acid B) protein c) DNA D) Polysacharide