PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

What is the approximate circumference if the circle that has a center at (2,1) ans passes through the point (2,5). 1. 8 units 2. 13 units 3. 25 units 4. 50 unit
The length of a pool is 3 feet more than twice its width. If the perimeter of the pool is 72 feet, find the dimensions of the pool by writing and solving a syst
The Radius of a sphere is 5 feet. find the area of the great circle of this sphere
what time is 9 hours and 30 minutes before. 4:25
The base of right prism is rhombus of diagonal is 6 and 8cm and altitude is 12 cm find total surface area
other name for blood
What is the approximate circumference if the circle that has a center at (2,1) ans passes through the point (2,5). 1. 8 units 2. 13 units 3. 25 units 4. 50 unit
The neolithic revolution is most closely associated with....
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
16 increased by twice a number is -24. Find the solution??