winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

4. How does the microscope contribute to your viewing of the Daphnia? A) It decreases the viewing size of the sample B) It does not change the viewing size of
hellpppppppppppppp pleaseeee
Government: The state and social contract theory / Fidel castros military overthrow of the government in Cuba, and his absolute authoritarian rule until his rec
What are some ways to deal with stress? HELP
Help me plz ASAP question in pic
Order these numbers from least to greatest 7.7 7.608 7.67 7.4072
my popularity has gone down by 78% poggers
Masa is a dough used to make tortillas, tacos and tamales. true or false?
0.9d-2.1f Helpp!!❗‼️
i’m stuck please help me