winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Explain how lines latitude and longitude help people find locations on earth.
A person who was trapped outside in a snowstorm would most likely be suffering from _____. hypothermia hyperthermia
176 is 4/6 of what number
compare between positive and negative ions.
Which of the following is a run-on sentence? Marta and Brent carried in a cord of firewood because it was supposed to snow for four days. Marta and Brent carrie
The number of fat calories varies directly with the grams of fat. There are 27 calories for each 3 grams of fat. what is the constant for the direct variation g
The period of peace and prosperity in the roman empire is known as the _________ Augustus pax romana triumvirate reform period
Which of the following is a FALSE statement about United States embassies and consulates? A. There are embassies in over 190 countries around the world. B. Con
Which best describes how the Electoral College affects the executive branch?
What would the Roman Empire be like if Julius Caesar had not been murdered?