mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Which one of these is NOT an example intercellular communication? A) Bacteria share information about nutrients B) Ribosomes make proteins C) Endocrine ce
When you are buying a computer, you must be careful to choose one with a pleasing desktop appearance because the way it looks is hard to change. True False
1) What is the equation of a line that is perpendicular to 2x+y=−4 and passes through the point (2, −8) Enter your equation in the box. Question 2 is the pictu
what's the answer to the question in the blue box
How are the terms nucleotide, nitrogenous base, and nucleic acid related to each other?
can someone help me please, everything helps. 20 points worth
In 2012 five U.S stamps cost $ 2.20 how much did seven stamps cost
Whats the proper abbreviation for twenty-five micrograms
Can someone please help ASAP will give brainliest
Stephanie can paint 4 cars in 1 hour how many cars can she paint in 3.75 hours