23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

.77 divided by 136.9 show the work
What is the order of rotation symmetry of a regular pentagon and a rectangle?
A train travels 53 kilometers in 1 hours and then 81 kilometers in 3 hours what is its average speed?
10x+60(10-x)=250 IREADY
Write an equation for the line whose slope is 7/2 and which contains the point (-12,-9)
How does the author create suspense within this story? A) The use of flashbacks within the story create a sense of mystery. B) The use of comedy sets up a sur
Line CD passes through points C (1,3) and D (4,-3). If the equation of the line is written in slope intercept form, y=my+b, what is the value of b?
Which of the following statements does not describe the dietary guidelines
Can Somebody Solve This ? (Show Work!)
PLZ HELP ASAP ILL MARK AS BRAINEST!!!!!!!