mirmcl2846 mirmcl2846
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

A sign at a store reads "3 notebooks for $6". What is the price per note book

Respuesta :

srosales1609
srosales1609 srosales1609
  • 01-12-2017
$2 per notebook would be the correct answer
Answer Link
malucme malucme
  • 01-12-2017
Well $6.00÷3=$2 so the price notebook is $2
Answer Link

Otras preguntas

1.How does inertia affect a person who is not wearing a seatbelt during a collision?
Whys is it helpful to write a number as a product of primes
How the combination of electrons, protons ans neutrons results in the neutral charge of an atom?
Two atomic bombs were dropped on this nation, thus ending World War II. China Germany Soviet Union Japan
Which of the following is NOT a function of proteins? A. store and transmit genetic information B. help to fight disease C. control the rate of reactions D.
Show the work for 2 divided by 50
Who founded the National Grange?
In which sentence is the participial phrase punctuated correctly? a. Craving, a midnight snack, I tiptoed to the kitchen. b. Craving a midnight snack, I tiptoed
NEED HELP ASAP 1.Which word in the sentence should be capitalized? next year Sara would like a part-time job. A. Job B. Like C. Next D. Year 2
What is the definition of metabolism? maintaining stability in an organism's internal environment producing offspring that are dissimilar to the parents the