natewestly5245 natewestly5245
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the best buy: $4.08 for a 16-pound bag of dog food, $4.50 for an 18- pound bag of dog food, or $5.39 for a 22- pound bag of dog food?

Respuesta :

jhynelledulay
jhynelledulay jhynelledulay
  • 01-12-2017
What you do here is find the unit rate of each price of dog food...Then it will be easier for you to compare the answers c:
Answer Link
codisfunlol
codisfunlol codisfunlol
  • 01-12-2017
The best buy would be the one that costs the lowest per unit.
$4.08/16LB= 0.255 per LB
$4.50/18LB= 0.250 per LB
$5.39/22LB= 0.245 per LB

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Chinese peasants rebel against the manchus from 1850 to 1864?
The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s
How did professors feelings about black well as a student change over time?
Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
Which decimal is equivalent to 3/8?
What does el muslo mean?
What's the value of pi?
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
it is asking me to insert parentasies
What is/was the American dream? I need at least 10 bullet points about what the American dream was please somebody help me