alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Two 2.0-mm diameter beads, c and d, are 12mm mm apart, measured between their centers. bead c has mass 1.0 g and charge 2.5nc nc . bead d has mass 1.7g g and ch
A Find the value of x. 6 X B D x = [?] 8 4 C
p varies jointly as q and the square of r, and p = 200 when q = 2 and r = 3. Find p when q = 5 and r= 2.
trying it out. help??
Which part of an apple tree can make seeds?
MARKING BRAINLIEST TO FIRST CORRECT ANSWER If quadrilateral JKLM had a translation where all the vertices were in the third quadrant, what would be the coordina
after this i will only have 4 questions please and ty!
Why did white settlers not recognize Plains Indian claims to the land?
Which postulate or theorem proves that these two triangles are congruent? AAS Congruence Theorem O HL Congruence Theorem R SAS Congruence Postulate o ASA Congru
In not more than 350 words write an essay describing the sunday market in lagos​