herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Compare an athlete's vital capacity to an non-athlete. Explain your reasoning.
hey can anybody help me
Round this number to two significant figures. 5,206
Which of the following represents an ion? A.a particle having 14 protons, 14 neutrons, and 14 electrons B.a particle having 9 protons, 9 neutrons, and 10 electr
Why is it important for an IV solution to have salts in it?
What function is graphed below? a. f(x) = log x + 3 b. f(x) = log (x + 3) c. f(x) = log x – 3 d. f(x) = log x – 1
During the early Roman Republic, plebeians were allowed to? marry patricians. serve in the Roman army. serve in the Senate. pass laws for all Romans.
In 1945 the Allies divided Korea into how many parts? a. two b. three c. four d. five
What are nPr and nCr? How are they used in probability?. Explain your answer and provide some reference links.
Elements in the same period have the same number of valence electrons. True or False