labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

what is the irony of text lebanon's drinking water.​
5 In your opinion, which are the two main issues of conflict between two any countries who share their borders? ​
check the given picture below.
***Urgent*** Find the equation of the tangent line to the graph of y = 3^(x − 2) at x = 1. Give your answer in slope-intercept form. Show all your work.
Whats the area of a parallelogram with a hight of 4cm and a base of 16cm
5 cm Work out the area of the shape. -20 cm- 4 cm 8 15cm The diagram shows a shape. Work out the area of the shape. cm cm 8 cm How -4 cm 9 cm Diagram NOT accura
Select a figure from the options which will continue the same series as established by the problem figures.
Carly recorded the number of food items bought at different prices at a supermarket using the histogram below. Which measure of variability would be best to
54 = 3*3*3*2 Which of the following products is NOT a factor of 54? A - 2*6 B - 2*9 C - 3*6 D - 9*6
find the area of the square rug if its side is (5x 1) feet