kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

(01.01 MC) Which value of x would make the expression (75)* equal to 5? a b 3 12 C 4 5 d 5 4
if h(t)=1/t divided by 1 what is h(1/2)
Why is the base of the triangle the same as the circumference of the circle?
I don’t really understand how to get this one :/
Can you help give examples of elements, compounds, and mixtures? My friend is having trouble with it.
vkghcxtykcutlivygbuohiugivyucymztjdxfykcu;
Marta gives long, involved answers to every question, even simple ones. She uses technical vocabulary even if the people she is talking to do not understand it.
A bug crawls 4 meters east across the kitchen floor in 20 seconds before someone steps on it and squishes it. What is its velocity?
what is the best to describe Jesus?
PLEASE HELP ME????!!!?