ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Why are biologists still debating the classification of protozoans
How did the original settlers of Virginia and Massachusetts help define those regions for generations?
How is art creature during the mannerism period of the renaissance best described
Why does Benvolio beat down their swords? Why does Tybalt draw his sword and fight?
How could this document be used to explain a primary cause of European imperialism in Africa?
A week has 7 days. How many weeks are in 1996,2000,2004,2008 and 2012? Please help due tomorrow
what is the product of 1 1\2 and - 1 1/4 as a mixed number in simplified from
can someone answer these questions for me
Characteristics of the new England colonies included all of the following except
The average person blinks 25 times per minute how many times do they blink per year