sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

. Why is the dark reaction called a cycle? The products of the dark reaction are the reactants of cellular respiration. ATP is used at multiple steps du
What were the main goals of the congress of Vienna?
what color calms anxiety best
Which quotation shows Jacques in a positive light? "He was supposed to be sensual and a fast liver. It was therefore by the mere grace of the form that he was a
In the past, human populations were controlled by: A.wolves and coyotes B.disease and famine C.disease and pollution D.producers and consumers
What is the length of the major axis of the following graph?
What are the public policy alternatives to address the clean water act?
Find the volume of a square pyramid with base edges of 48 cm and a slant height of 26 cm. Question 4 options: 768 cm3 11,520 cm3 23,040 cm3 7,680 cm3
how do I set this up?
please help with geomtry