DRJ DRJ
  • 04-06-2015
  • Mathematics
contestada

You have just purchased a 6-lb bag of apples for $4.80 at a local produce stand. How much would you expect to pay for a 10-lb bag of apples?

Respuesta :

annabellthegrea
annabellthegrea annabellthegrea
  • 04-06-2015


First, find out how much money it cost per 1 lb of apples.

Divide $4.8/ 6 lbs

$0.8/ 1 lbs

Multiply amount per pound by cost

0.8 * 10 = 8

$8.00 for 10 lb bag of apples.

Answer Link

Otras preguntas

System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination
why do living things need nitrogen?
There are 21 males in the algebra 1 class. If 75% is female, how many students are there in the class?
2b^2+4b–2=0 what is the answer?
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?
Mr Jones has 20,000 to invest. He invests part at 6% and part at 7%, if hr earns 1,280 in interest after 1 year, how much did he invest at each rate.
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
shanes neighbor pledged 1.25 for every 0.5 miles that shane swims in the charity swim-a-thon.if Shane swims 3 miles,how much money will his neighbor donate?
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?