ryleighmoore1 ryleighmoore1
  • 01-02-2024
  • Mathematics
contestada

You can buy laundry product in a 30 ounce bottle for $15.30 or in a 25 ounce bottle for $12.25. Given these prices, which is the better deal. Show work with units and a statement

Respuesta :

wwoman19711971
wwoman19711971 wwoman19711971
  • 01-02-2024

Answer:

Laundry product B

Step-by-step explanation:

15.30/30= 0.51 an ounce  Laundry product A

12.25/25 = 0.49 an ounce Laundry product B

Answer Link

Otras preguntas

Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
What are the 3 features of a typical seigneurie
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
The height of a rectangular prism with a 20 cm by 12 cm base and a 30 cm diagonal.find the unknown dimension
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
5x+4y+100 in slope intercept form
Which of the following can be considered fossils? a. a 1 billion year-old rock. b. a 1 billion year-old piece of amber. c. a 1 billion year-old piece of amber w
How did scientists discover the common structure of cells?