kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

(British Lit): What caused a change in attitudes and assumptions of the 18th Century Classicism and Rationalism?
Suppose that the following elements are added in the specified order to an empty binary search tree: Kirk, Spock, Scotty, McCoy, Chekov, Uhuru, Sulu, Khaaaan! W
Why we need football?
If the Legislative branch can create courts what is this If called?
Does anyone know what ICEE format means? Plz help this is in my test that i have tomorrow
Please help if you can
What was the most challenging or downright horrifying, aspect of life in the trenches during World War I?
Please select the word from the list that best fits the definition The table needs to be cleaned. Te toca limpiar la mesa. Tengo que limpiar la mesa. Necesito l
The photo shows rams fighting with each other for a limited resource. Which three resources are most likely to be the resource that these rams are competing for
PLZ ANSWER QUICK IT WILL HELP A LOT!