jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

why did the natives not see the french as threat
ONE MATH QUESTION ASAP HELP
What does RDRAM stand for?
What does CTR stand for?
At the battle of saratoga, general __________ was able to break the british line on the enemy's right-hand flank.
Rosa has decided to sell pet rocks at an art fair for $5 each. she has paid $50 to rent a table at the fair and it costs her $2 to package each rock with a set
Approximately how many calories should a person who weighs 160 pounds consume per day? A. 1,800 B. 1,500 C. 1,700 D. 1,600
In the biology lab, you are shown petri dishes of cheek cell cultures. One set of cells is thin, with individual cells arranged in a single, orderly layer. The
Voluntarily accepting a known risk is called _______ of risk.
Please, can i get some help with these question? Can anyone please answer what exactly i should write? All questions. Please