giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

what’s the correct answer for both 6 & 7
True or false help! 15point n marked as a brainlist
Is Solar energy is non-renewable resource?
largest possible number that equals 5000 when rounded to one significant figure
9x^2 - 16x + 60 = 0 Part A: Describe the solution(s) to the equation by just determining the radicand. Show your work. Part B: solve 4x^2 + 8x - 5 = 0 by using
George is 22 years old, single, and has just started his first job. He saves 5 percent of his monthly income for retirement. Kirsten is 30 years old and married
14.How long will it take a car to go from a complete stop to 44 km/hr if they are accelerating at 5 km/hr2?
Approximately how many calories are one gram of protein
17)Why did the Boers and the British fight over southern Africa during the early 1900s? A. Both groups wanted to build a strong army to defeat the German contro
Hate Crime Laws Essay for crimnal justice class