Smilyashley05
Smilyashley05
02-05-2017
Mathematics
contestada
Help hurry I only have 2 minutes
Respuesta :
Аноним
Аноним
02-05-2017
yes
+ Purchase Price = $42
- Discount (42 x 30)/100 = $12.60
= Final Price 42 - 12.60 = $29.40
Then you times by 0.05 to 29.40
Answer Link
jasmine12pretty
jasmine12pretty
02-05-2017
first do 42$ times .30 which is 12.6 . then subtract 42-12.6 which is 29.3 . then do 29.3 * .05 which is 1.465 then add 29.3 and 1.465 which gives you 30.8 (when rounded). so he did have enough money because he has more than 30.8 dollars
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 57+ )
Otras preguntas
Which price choice has the lowest unit price per ounce? (5 points) Choice A: 6 ounces of chocolate chips for $2.49. Choice B: 8 ounces of chocolate chips for $3
We refer to the bric nations as four global economic powers that will likely be important forces in world trade by 2030. it is predicted that the two nations th
Which word best describes the mood of this poem?Poem: Simile By:N.Scott Momaday vigilant thankful lighthearted jealous
In the triple beam balance virtual lab, which objects have a mass greater than 100 grams?
What is the purpose of genetically modified plants
The phantom corporation started 5,200 units during february. phantom started the month with 740 units in process (40% complete) and ended the month with 440 uni
A girl walked 3000 feet. What is the distance in meters?
Harry drove 2 hours on the freeway then decreased his speed by 20mph and drove 6 more hours. total trip was 352 what was his speed
PLEASE HELP! Explain how energy travels outward from the core and is emitted from the Sun. Include what happens in each layer of the Sun.
Outside france, hector berlioz enjoyed a great career as