makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

what is meant by a hoary corpse?
you are traveling down the interstate averaging 50 MPH. How much has passed when you have traveled 120 miles?
What is 3 divided by 927
How did social and economic life change for freed people
what does empire mean
write 19/20 as a decimal without using long division
No irrational numbers are whole numbers true or false
what is 24 percent of 80
Maritza remembers her pin because it is the product of consecutive prime numbers that is between 1000 and 1500. What is her pin
what was the basic message that jeses preached? how and why did that message spread