piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Overall, what were Muslim-Hindu relations during the early expansion of Islam into Southeast Asia? After invaders took over a society, Muslim traders and merch
Help with number 7 plz
What Martin Luther King intends to say in this sentence: "War is a poor chisel to carve out tomorrow."
how many times larger is 0.1 than 0.001?
California was important to the fulfillment of the manifest destiny dream but also gave the United States all of the following: (select all correct answers) -Tw
$16.99 multiplied by 0.94 euro
James would like to send a document he has saved on the hard drive to coworkers and Ireland Brazil and India. These coworkers have Internet access. He should
Admission to the fair cost $7.75. Each ride cost $0.50. You have $15 to spend at the fair including admission. Which inequality represents the possible numbers
In the following sentence, identify the part of speech of the italicized word. Catching fish is one of the oldest pastimes. A. Noun B. Pronoun C. Verb
How to solve the math equation