WesamL365775 WesamL365775
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A sack of potatoes costs $2.50. Ifthere are 5 pounds of potatoes in asack, what is the price per pound?

Respuesta :

MichealY65354 MichealY65354
  • 03-11-2022

A

Explanation:

The price per pound can be calculated as the total cost of a sack divided by the number of pounds in the sack. Then

$2.50 ÷ 5 pounds = $0.5 per pound

So, the price per pound is $0.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve 4a/b divided by 2ac/b
what is the solution to 1/3(s-2)=s+4
The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?
How do you know when to use L'hospital's rule?
Write an addition equation with a positive addend and a negative addend and a resulting sum of -8
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
2h/3-1/4=1/3 solve and show your steps
What conditions must be met in order for a reaction to be considered exothermic?
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
Solve the equation x=x+3