MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Use what you know about your theme topic to write one -two sentences that describes the theme of the short film Boundin’. Remember, when you are writing a theme
How to Use LinkedIn Sales Navigator to Build a List of Prospects?
Which of the following is an x-intercept of the function below A) (2,-1) B) (0,3) C) (0,1) D) (1,0)
3x+(-30) divided by 5
15 points to the first correct answer! question is in the image!
Only married people are called by God to live for others. True False
what civilization had the greatest effect on other cultures in the medieval Asian World
How many centigrams are in 1 gram? Use the metric table to help answer the question.
Maths ,Please help will mark brainliest
Determine whether the statement is always, sometimes, or never true. Points A, B, and C determine a plane.​