cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Which branch of study would a person who was interested in tuna, eels, and sharks enter? a. ichthyology b. mammology c. microbiology d. oceanography
Correggio was known for creating _________ and ____________ effects. a. dramatic; theatrical b. bold; shocking c. allegories; special d. all of the above
What important natural resource do plastics come from? A. trees B. rocks C. minerals D. petroleum
Exercise is a good way to handle stress because a. exercise will allow you to come up with a solution to the stress. b. exercise will guarantee that the stres
Which number replaces h? 14 + 9 = 9 + 8 + h
HELP!! What is the cost of 50 shares of stock priced at $15.87.
Previous balance = $34.80 Finance charge = $0.75 New purchases = $83.21 Payments/credits = $5.50 New balance =
The area of the square is 25 cm2. What is the formula that shows the length of side b?
the question is "the polynomial is even & positive, does it have 3 or 4 zeros?
Please help. Samantha threw an apple out of a window from the tenth floor of her apartment building. The equation y = -16t² +120 can be used to represent the f