ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Pam is pregnant, and her baby already has all the genetic information needed to determine its sex, hair and eye color, skin color, and even some personality tra
Please help due by tonight EXPLAIN because I don’t want it to be wrong it’s one question. If you don’t know, don’t answer.
What are 3 of Victor Frankensteins Physical Traits?
What is the surface area of a right rectangular prism with length 4 (cm), width 9cm,and height 3cm?
help I don't know any real life situations
A fish swimming at a rate of .6 m/s notices a huge shark. Three seconds later, the fish is swimming at a speed of 3 m/s. What is the fish's acceleration? 0.8 m/
During the Lewis and Clark expedition,
Which of the following verbs should you use to say that you remember something? A. Devenir B. Revenir C. Convenir D. Se souvenir
mathematical symbol that states as a unknown value to find ( a variable)
Find the preposition: Carmela wandered into the park.