mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Question 8 (True/False Worth 2 points) Escucho la música en el Club de Jóvenes
How did you use science for your summer vacation? List ideas
i cleaned 6/9 of my room, and my friend cleaned 2/9 of my room . how much of my room do we still have to clean?
2. What is a two-word term for the people who spoke Old English?
Two students measured the length of their desk, each using a different meter stick. One student reported a length of 18 cm and the other reported a length of 82
What is “Centrifugal Bumble Puppy”? Why is it important for games to require a complicated apparatus?
A solution is prepared by dissolving 6.00 g of an unknown nonelectrolyte in enough water to make 1.00 l of solution. the osmotic pressure of this solution is 0.
NEED HELP PLEASE ALL QUESTIONS
Why is the respiratory system important?
The price of a gallon of unleaded gas was $2.85 yesterday. Today, the price fell to $2.80. Find the percentage decrease