s156086
s156086 s156086
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Nora buys milk and onions at the store. She pays a total of $35.67. She pays a total of $5.91 for the milk. She buys 6 bags of onions that each cost the same amount. How much does each bag of onions cost?

Respuesta :

bwhitley67
bwhitley67 bwhitley67
  • 01-06-2022
44.61 will be the cost of each bag of onions
Answer Link

Otras preguntas

How did prohibition lead to a rise in organized crime?
which element from group 2A will form an ion that will have 36 electrons?
is ran or fought or told or broke a homophone
Peter has 18 dimes. He uses 12 dimes to buy a drink. The number of dimes he has left is one half the number of pennies he has. How many pennies does Peter have?
Y=<-4x -3 what is the answer
How did nationalism threaten the existing political order of the nineteenth century?
why were the jobs in each region different
Did Benjamin Franklin prove that light is electric
one of the cats in the neighborhood had six kittens all about the same size. If each of the new kittens weighed about5 1/2 ounces, how much would all the new ki
Why are embryonic stem cells useful than other stem cell