kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

If the product of a number and -7 is reduced by 3, the resulting number is 33 less than twice the opposite of that number. what is the number?
How does mold obtain vital nutrients
The Aryan migration began its spread into India through the Indus River Valley mainly because that area
Tim can type 30 words in 34 of a minute. Justin can type 32 words in 45 of a minute.How many words can Tim and Justin type altogether in 5 minutes
why do you subtract exponents when dividing powers with the same base?
7. Which of the following is not a natural cause of climatic change? A. Volcanic activity B. Human activity C. Solar activity D. Earth's tilt
Deborah found that six of the 24 students in her class only cell phone what is the ratio of students out on his cellphone to students that do not
Why are Americans considered to be an “ideologically homogeneous” people?
the email program shipped with Microsoft office
What was the source of Florence’s wealth and power?