workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

What did Bud learn about Herman E. Calloway from Miss Thomas? ---Bud, Not Buddy
how would you classify the relationship between the age of people on the number of books they read
Help please Solving Systems Using Inspection How many solutions does this system of equations have? A. none B. exactly one C. exactly two D. infinitely many
why do we need both a small and large intestine?
What did Bud learn about Herman E. Calloway from Miss Thomas? ---Bud, Not Buddy
will enyone help me answer this question please
if the ones digit of a numbers greater than 1 is 0, what factor or factors must that number have?
if the ones digit of a numbers greater than 1 is 0, what factor or factors must that number have?
Window design. A triangular window on Ross camp's new scary boat has two sides that measure 87 centimeters 64 centimeter, respectively. The perimeter of the tri
3x +4y=5.2 solve for y