Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

A z-score of +1.6 represents a value which is how many standard deviations above the mean? A.0.6 B.-0.6 C.1.6 D.-1.6
5a²-4ab-b²/b²+7ab+10a²
712,350 nearest hundred thousand
The words below were spoken by a famous African American in the 1960s "The only way we gonna stop them white men from whopping us is to take over. Which civi
write 98.69 in expanded form
What is the purpose of setting a deadline for a goal
Jin has between 1 and 3 tens. Carla has between 4 and 6 ones. What number can they make?
Which description defines the term APR?
Convert 90 centuries to minutes
Which of the following structures is considered to be the fundamental building block of the nervous system? A) soma . B) neuron. C) axon terminals. D) dendrite