777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

After the colonists won independence from Britain, what was their main concern?.
Simplify please (x^2/9x^2-4y^2)/(x^2/2y-3x)
The agricultural revolution led to the need for organized A.greenhouse gas reform. B. pest control. C. government. D. technological reform..
According to this graph, which statement describes how the amount of iron changes over time in the reaction Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2O? A. The amount of the produ
Why was Jefferson’s election in 1800 considered a “republican revolution”? He taught the public to respect its leaders. He was a Democratic Republican. He rever
a bag of birdseed that normally cost $22.25 is marked up to $25.30. What is the percent markup ?
how to figure how many hundreds there are in 150,000
How did the Hanseatic League punish those who did not follow their strict trade rules?
Fulton got popular credit for “inventing the steamboat.” A. True B. False
Which of the following best describes the French intellectual Jean-Jacques Rousseau? A. a Romantic artist who painted scenes from nature B. a leader of the Fren