28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Why were people from Africa brought to Georgia?
A circular pool is ten feet in diameter and five feet deep. What is its volume, in cubic feet?
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
The unstated purpose of the Alien and Sedition Acts was to (A) unite the nation in time of danger (B) deport immigrants who were becoming too numerous (C) prote
Why does Louis XIV want to expand France's border?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
Why were people from Africa brought to Georgia?
A tree was chopped down and cut up in a local forest.The tree changed in shape.What kind of change took place?A.chemical changeB.physical change C.phase changeD