promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
distribute (x+1)(x-2)
A transformer has a primary coil with 600 turns and a secondary coil with 300 turns. If the output voltage is 320 volts, what is the input voltage?A. 8 volts
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 9.Find a counterexample to show that the conjecture is false.18274548
how do I solve x+2y=8