goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

How were life forms affected by the rise in atmospheric oxygen levels that began 2.2 billion years ago?
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
How were life forms affected by the rise in atmospheric oxygen levels that began 2.2 billion years ago?
Marika and Freddy sold 70 homes for Ron Realty. If Marika sold 2.5 times as many homes as Freddy, how many homes did each sell?
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??
(10y^3+20y^2+55y)/5y
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
(10y^3+20y^2+55y)/5y