swifykorde2001 swifykorde2001
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada


Charlie bought 2 pounds of pears for $0.76 per pound and 2 pounds of grapes for $1.40 per pound. How much
money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes?
Record your answer in the boxes below. Be sure to use the correct place value.
+/-
A

Respuesta :

mordecaiandrigby
mordecaiandrigby mordecaiandrigby
  • 02-03-2022
0.76 x 2 = 1.52
1.40 x 2 = 2.80
1.52 + 2.80= 4.32

Answer is 4 dollars and 32 cents
Answer Link

Otras preguntas

3. My cat likes not only to sleep, but also
a boy agreed to work one year for 1200 and a horse at the end of six months he quit and received 400 plus the horse what was the value of the horse
The functionalist theory assumes that certain roles in society must be performed if the system is to be maintained. please select the best answer from the choic
What does GCWR stand for
i need help finding x and y​
If x and y vary inversely, and x = 8 when y = 1/4, what is y when x = -4?
Why would the US try to hide the Civil Rights Movement from the eyes of the USSR?
Write 5.2 as a mixed and improper faction
Please helppppppp thank you so much
There are six more necromancers than there are wizards. Write a system of equations that deter- mines the numbers of wizards and the number of necromancers.