zamyadavis659
zamyadavis659 zamyadavis659
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Shay wants to buy a bag of honeycrisp apples. One bag has a cost of $6.00. If There are 12 apples in each bag, what is the unit price per apple.
Show your work.

Shay wants to buy a bag of honeycrisp apples One bag has a cost of 600 If There are 12 apples in each bag what is the unit price per apple Show your work class=

Respuesta :

ariannasmith006
ariannasmith006 ariannasmith006
  • 02-03-2022
Each apple costs $0.50.
12 apples for $6 would mean you do 6/12. This comes out to 0.5. Add the zero and then you get $0.50!
Answer Link

Otras preguntas

Compare.Use <,>,or =. 1,000 ft _____ 300 yd
Juliana wants to find the mass of a watermelon, what unit should she use?
What is the mean absolute deviation for 7, 5, 1, 6, 2, and 3? A. 6 B. 3 C. 2 D. 1
Increase £2 by fifty percent.(Show working out)
Convert 57ft per hour to 57 ft per minute. How do I convert from ft per hr to ft per min?
What is the full definition of "Joke"
What is the main distinction between ionic and covalent bonding?
why do scientists call a substitution a point mutation
Your friend Hugh asks you to outline the steps involved with the writing process. Which of the following options would you state as an answer based on what you
Which biome has been most impacted by logging? A. Tundra B. Taiga C. Grassland D. Temperate rain forest