nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

hubungan ham dengan pancasila
any notable feature of an organism is called
in the poem "laura" how was she described by the speaker
gaseste diminutivele folosite pentru a numi partile corpului pasarii
The "new immigrants" who immigrated to the United States after the Civil War primarily came from all of the following countries EXCEPT: A. Italy B. Poland C. Ir
Which equation would best help solve this problem? Five added to 2 times a number is equal to 7 less than 4 times the number. a. 2x + 5 = 4x – 7 b. 4x +7 = 2x –
Solve the inequalities: 3(m-5) - 6 > -36 What do I do?
The Good Friday Agreement was to improve relationships in the country of A. China. B. Ireland. C. Korea. D. Israel.
I Am A Number That Is Double The Product Of 2 And 7. One Of My Factors Is 7 What Is My Other factor
Which of these factors pulled immigrants to the united states