ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

What did J.J. Thomson discover about the atom that changed the atomic model previously used?
The sum of two numbers is 31.The product of the two numbers is 150. What are the two numbers?
What country is located at 15 degree north 105 degree east
how does oral history help us understand the past
The Emancipation Proclamation declared slaves in which of the following areas “forever free?” (A) All areas of the United States (B) All areas of the Confederac
What is the equation and solution for. D=12 for 4d-24-12=0
3k-1=7k+2How do I solve this? and other problems like this?
20 /8 in simplest form
Leonardo recorded his speed while skateboarding and determind he was traveling 18 feet per seconds. How many feet could he travel in one minute?
The first and third digit of the five digit number h6h41 are the same. Given that the number is exacley divisible by 9, what is it sum of it's five digit number