joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

What is 10/9 closest to 0,1/2, or 1 and why
Identify an angle adjacent to the given angle. ∠FLH A. ∠KLJ B. ∠JLI C. ∠HLI D. ∠ILK
Why is John D. Rockefeller famous? A. He started as a low-paid iron worker in a mill and eventually became the founder of U.S. Steel Corporation. B. He owned se
How is sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy?
Covalent bonds are in the air you breathe and the water you drink. How are covalent bonds formed?
how were the social classes of sumer organized ??
What accounts for why the Soviet Union decided to formalize its East European alliance through the Warsaw Pact? to convince the world that communism was the bes
Software like Pinnacle Studio and Adobe Premiere Elements are used to create and edit Choose one answer. a. videos. b. animated graphics. c. audio files
What is the LCM of 40 and 15?
What happened to a apple's weigh as the plane rose up toward the sky?