whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What are similarities between:The Han and Shang Dynasties?The Han and Xia Dynasties?Please help as it's due tomorrow and I don't have long to do it!
list the 6 characteristics of american economy and explain how they help the economy grow
PLEASE HELP 20 POINTS!The sum of the x- and y-intercepts of the graph of 5x+3y = k is 32 5. Find the length of the line segment joining the x- and y-intercepts.
what is the definition of sin
Complete the following statements by writing the missing word (s). 16. If two lines intersect, then their intersection is exactly ________________. 17. ________
Is sky an abstract noun??? X
what are the functions of the sweat and oil glands
could you tell me what is sputnik?
7 facts about water of southwest region
Why does an electrically heated mirror stay clear when a person has a shower?