whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

which inequality is represented by the number line graph? A) x>4B) x<4C) x_>4D) x_<4
David’s report is an example of what kind of report?
Show work please 18 - 20
Kevin and Conner are selling subs and sandwiches for a fundraiser. Kevin sold 25 subs and 18 sandwiches for a total of $209.50. COnner sold 15 subs and 20 sandw
Succulent plants, such as cacti, are most often found in which terrestrial biome?
What are the government styles and who are the current leaders of North and South Korea?
Someone please help me answer these
A) 40 B) 130 C) 90 D) 50
(-3,5); m= 2/3 plzzzzz help
If a girl asks you for two apples and you have ten how many will you have left