lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

what is the distance for austin ,tx to houston ,tx if it is 3.25 inches on the map .
How was the u.s. was struggling with growth during the war of 1812?
What is the population density of 20 beetles in 5 square meters?
After a visit to mt. washington, n.h., some wassail is in order. what is the tradition of the wassail?
How many chiral carbon atoms does the neopentane (2, 2 - dimethylpropane) have?
in 300 words or less , explain which type of conflict dominates "the most dangerous game' and why
what does creation of metamorphic rocks have to do with plastic deformation?
Which piece of information provided the stimulus for the shift from traditional classification to modern classification
The lipid group that serves as energy storage molecules are
Jerold’s weekly pay rate is $865.He receives a 25% pay raise.How can Jerold calculate his new weekly pay rate?